Text Options for the Visually Impaired Font Size: a- A+ Color: A A A Revert 
Close vision bar
Open vision bar

Past Winners

      Breakthrough Athlete of the Year

2015  Alexis Stanley

2016  Wyatt Battaile

2017  Cade Byers

2018  Connor Roberts

      Comeback of the Year

2015  Boys Soccer vs. Paintsville

2016  Boys Soccer vs. Belfry

2017  Boys Basketball:  Comeback in 15th Region Title Game to Win Region Championship

2018  Boys Basketball:  Triple overtime win vs. John Hardin in Sweet 16 state tournament      

      Best Record Breaking Performance

2015  Daric Pugh vs. Hazard in football

2016  Daric Pugh football

2017  Dance Team winning 1st State Championship

2018  Cheer for winning nationals for the 3rd year in a row

Best Individual Moment

2015  Emma Looney vs. Phelps in girls basketball, perfect game from the field

2016  Evan Hall save in Soccer Region Championship to win  

2017  Jon Bryant sinking winning putt to win the 15th Region All "A" Championship

2018  Wyatt Battaile's 3 pointer in the Sweet 16 at end of regulation to send game in to first O.T.

Best Team Performance of the Year

2015  Football vs. Belfry

2016  Football vs. Beechwood to win state championship

2017  Cheer winning state and national championships

2018  Boys Basketball Sweet 16 game vs. John Hardin

The Blake VanHoose Courage Award

2015  Jasmine Haburn:   Archery

2016  Blaine May:  Basketball

2017  Canaan Godsey:  Cross Country and Track

2018  

Female Cross Country Runner of the Year

2015  Callie Leisure

2016  Grace Bartley

2017  Tiffany Copley

2018  Kaitlyn Keathley

Male Cross Country Runner of the Year

2015  Nathaniel Kendrick

2016  Harrison Booher

2017  Harrison Booher

2018  Harrison Booher

Football Player of the Year

2015  Cody Estep

2016  Cody Charles

2017  Blake Charles

2018  Connor Roberts

Female Golfer of the Year

2015  Lauren Blackburn

2016  Lauren Blackburn

2017  Lauren Blackburn

2018  Tiffany Lin

Male Golfer of the Year

2015  Taylor Wells

2016  Noah Thornbury

2017  McKinley Webb

2018  Jon Bryant

Female Soccer Player of the Year

2015  Keely Layne

2016  Alexis Stanley

2017  Cassidy Lowe

2018  Camryn Slone

Male Soccer Player of the Year

2015  Hunter Heffington

2016  Keegan Williams

2017  Connor Risner

2018  Cade Byers

Volleyball Player of the Year

2015  Taunee Justice

2016  Alexa Gearheart

2017  Lindsey McNamee

2018  Lindsey McNamee

Female Archer of the Year

2015  Hannah Hopkins

2016  Makenzie Maynard

2017  Brittany Hopkins

2018  Brittany Hopkins

Male Archer of the Year

2015  Colin Noud

2016  Mason Hess

2017  Mason Hess

2018  Mason Hess

Female Basketball Player of the Year

2015  Savanna Nunemaker

2016  Savanna Nunemaker

2017  Savanna Nunemaker

2018  Kelsey Jo Tackett

Male Basketball Player of the Year

2015  Zack Huffman

2016  Wyatt Battaile

2017  Wyatt Battaile

2018  Wyatt Battaile

Competitive Cheerleader of the Year

2015  Mykah Fannin

2016  Mykah Fannin

2017  Alexis Stanley

2018  Alexis Stanley

Dancer of the Year

2015  Emily Altman

2016  Alannah Little

2017  Sydney May

2018  Ally Sizemore

Wrestler of the Year

2015  Logan Coleman

2016  Eric Green

2017  Eric Green

2018  Jacob Wilkerson

Softball Player of the Year

2015  Savanna Nunemaker

2016  Savanna Nunemaker

2017  Erika Conn

2018  Cassidy Lowe

Baseball Player of the Year

2015  Michael McDonald

2016  Peyton Hamilton

2017  Clay Slone

2018  Kevin Justice

Female Tennis Player of the Year

2015  Cailee Marcum

2016  Madhu Ammisetty

2017  Kassidy Caudill

2018  Sarah McCoy

Male Tennis Player of the Year

2015  L.J. Allara

2016  Denton Heffinton

2017  Walker Hall

2018  Walker Hall

Female Track and Field of the Year

2015  Emma Looney

2016  Emily Crum

2017  Leslie Stewart

2018 Annie Salyer

Male Track and Field of the Year

2015  Hunter Heffington

2016  Cody Charles

2017  Harrison Booher

2018 Evan Rhodes

Assistant Coach of the Year

2015  Scott Hopkins, Archery

2016  Billy Johnson, Football

2017  Gary Justice, Baseball

2018  Greg Newsome, Boys Basketball

Freshman Female Athlete of the Year

2015  Alexis Stanley

2016  Leslie Stewart

2017  Alivia Gearheart

2018 Madison Thacker

Freshman Male Athlete of the Year

2015  Cade Byers

2016  Christian Billiter

2017  Jackson Hensley

2018  Jason Lin

Sophomore Female Athlete of the Year

2015  Savanna Nunemaker

2016  Alexis Stanley

2017  Grace Bartley

2018 Alivia Gearheart

Sophomore Male Athlete of the Year

2015  Connor Risner

2016  Wyatt Battaile

2017  Christian Billiter

2018  Seth Pugh

Junior Female Athlete of the Year

2015  Alexa Gearheart

2016  Savanna Nunemaker

2017  Lindsey McNamee

2018 Grace Bartley

Junior Male Athlete of the Year

2015  Daric Pugh

2016  Clay Slone

2017  Wyatt Battaile

2018 Connor Roberts

Senior Female Athlete of the Year

2015  Emma Looney

2016  Alexa Gearheart

2017  Savanna Nunemaker

2018  Alexis Stanley

Senior Male Athlete of the Year

2015  Cody Estep

2016  Cody Charles

2017  Michael McDonald

2018 Evan Rhodes

Female Scholar Athlete of the Year

2015  Meagan Cochran

2016  Courtney Maynard

2017  Lynne Atkins

2018  Cassidy Lowe

Male Scholar Athlete of the Year

2015  Hunter Heffington

2016  Sean Hilwig

2017  Andrew McNamee

2018  Haseeb Ahmad

Female Team of the Year

2015 Varsity Cheer:  National Champions

2016  Varsity Cheer:  National & State Champions

2017  Varsity Cheer:  National & State Champions

2018 

Male Team of the Year

2015 & 2016 was Team of the Year in which Varsity Cheer won

2017  Boys Basketball:  15th Region Champions, 1st since 1999

2018  Boys Basketball:  Elite 8 appearance in Sweet 16 and All "A" Region Champions

Stephen R. Flanary Memorial Award

2015  Caleb Skeens:  Football, Basketball, & Track

2016  Alexxa Gearheart:  Volleyball, Basketball, & Track

2017  Rachael Blackburn:  Basketball, Golf, & Tennis

2018  Alexis Stanley:  Soccer, Cheer, Softball & Track 

Gene Davis Lifetime Achievement Award

2015  Gene Davis

2016  Jeanette Elder

2017  Bill Baird

2018  Mark Myers